Rynki bukmacherskie – czym są i na który z nich postawić?

Przeglądając serwisy poświęcone tematyce bukmacherskiej oraz same serwisy internetowe polskich bukmacherów często można się spotkać z określeniem „rynki bukmacherskie” lub – rzadziej – „opcje bukmacherskie”. Czym one tak właściwie są i dlaczego warto nie tylko o nich wiedzieć, ale i po nie sięgać? Wszystko to wyjaśnimy w naszym dzisiejszym przewodniku właśnie po nich.

co to sa rynki bukmacherskie
Rynki bukmacherskie – czym są i na który z nich postawić?

Czym tak właściwie są rynki bukmacherskie?

Rynki, zwane również opcjami, to tak właściwie sposoby na obstawianie jednego spotkania. Choć większość osób zakłady bukmacherskie kojarzy wyłącznie ze stawianiem na wyniki (a zatem na zwycięzcę konkretnego spotkania lub remis), tak naprawdę stawiać można na wiele innych zdarzeń w obrębie wydarzeń sportowych. Rynki to zatem – dosłownie – opcje na stawianie własnych środków.

Rynki bukmacherskie są dostępne w formule przedmeczowej, kiedy to można stawiać na większość zdarzeń mniej lub bardziej prawdopodobnych do pojawienia się w czasie meczów. Występują też w formule na żywo, w której to nabierają bardziej dynamicznego charakteru. W takim przypadku zależne są od tego, co rozgrywa się na boisku.

Każdemu rynkowi bukmacherskiemu towarzyszą niskie lub wysokie kursy bukmacherskie, które ustalają jego opłacalność. Im większy jest kurs, z tym większą opłacalnością ma się do czynienia.

Przykłady rynków bukmacherskich

Bukmacherzy online dają dostęp do różnych rynków bukmacherskich w przypadku każdej dyscypliny sportu. My poniżej przedstawiamy kilka z tych najbardziej popularnych, bazując przy tym na piłce nożnej – najpopularniejszej dyscyplinie w naszym kraju. Analogicznych rynków można też jednak szukać również w innych sportach.

  • 1X2 – jest to najbardziej popularny rynek bukmacherski, a zarazem ten, który najlepsi bukmacherzy w Polsce traktują jako ten podstawowy. Wskazuje się w nim na wygraną pierwszego zespołu (1), remis (X) lub wygraną drugiego zespołu (2). Zazwyczaj stanowi on punkt odniesienia i element określający atrakcyjność konkretnej oferty bukmacherskiej.
  • Strzelone bramki / Żółte i czerwone kartki / Rzuty rożne – na tego typu rzeczy stawia się przede wszystkim w formule „więcej / mniej”. Bukmacherzy online pozwalają zatem postawić chociażby na to, że w danym spotkaniu padną więcej niż 2 bramki. Rynki te rozgałęziają się – można więc wskazać na ogólną ich ilość oraz tę zdobytą przez którąś z drużyn.
Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE
  • Rzuty karne – ten rynek podajemy jako przykład najbardziej opłacalnego. Zazwyczaj w meczach nie dochodzi do rzutów karnych. Dlatego też prawdopodobieństwo wystąpienia takowego w danym spotkaniu jest stosunkowo niewielkie. Nic więc dziwnego, że polscy bukmacherzy pozwalają zarobić na postawieniu na to właśnie wystąpienie zdecydowanie najwięcej. Z tym jednak, że skuszenie się wysoką potencjalną wygraną wiąże się z podjęciem większego ryzyka.
  • Wynik do końca pierwszej połowy – jest to alternatywa dla najbardziej standardowego rynku, biorąca pod uwagę wyłącznie to, co rozegrało się w pierwszej połowie spotkania. Wskazuje się w niej na to, kto wygrałby, gdyby mecz zakończył się właśnie po pierwszej jego połowie.

Czy warto korzystać z mniej standardowych rynków bukmacherskich?

Zakłady bukmacherskie w obrębie mniej szablonowych rynków bukmacherskich zawsze budzą pewnego rodzaju wątpliwości. Wiele spośród nich jest bowiem znacznie bardziej ryzykowna i wiele wymaga zgoła odmiennego przygotowania do tego, by w stawianiu na nie być skutecznym. Czy zatem tak właściwie opłaca się stawiać na rynki mniej standardowe? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób się to zrobi.

poker w internecie
Legalny poker online w zakładach STS

Najlepszym podejściem do mniej standardowych rynków bukmacherskich jest traktowanie ich jako świetną alternatywę. Często opatrywane są znacznie lepszymi kursami od rynku standardowego – zwłaszcza jeśli wiążą się z postawieniem na bardziej ryzykowne i mniej prawdopodobne do wydarzenia zdarzenie. Typy bukmacherskie na mniej standardowe rynki są więc w stanie przynieść większe wygrane. Co więcej, stanowią świetną część kuponów akumulacyjnych. Wybrani legalni bukmacherzy pozwalają na zawieranie w nich kilku zdarzeń z obrębu tego samego meczu. Wtedy też wystarczy przygotować się analitycznie pod jego kątem, by odnieść bardziej prawdopodobny sukces.

Istnieje bardzo wysoka wartość dydaktyczna mniej standardowych rynków na zakłady bukmacherskie. Nie od dziś bowiem wiadomo, że podstawą skutecznego obstawiania jest właściwa, skrupulatna i całościowa analiza. Stawiając na nietypowy rynek, trzeba się nieco bardziej w niej wysilić. Tak, aby wziąć pod uwagę rzeczy mające wpływ właśnie na niego. Obstawianie tego typu opcji bukmacherskich jest więc w stanie nauczyć większej dokładności, skrupulatności i po prostu lepszego przygotowania. To z kolei jest w stanie przyczynić się do większej skuteczności.

Opcjonalne rynki to również świetne rozwiązanie dla meczów z bardzo wyraźną przewagą któregoś z biorących w nich udział zespołów. Kursy na takie drużyny są wtedy zwykle szalenie nieopłacalne. W innych rynkach można poszukiwać większej opłacalności i atrakcyjniejszych kursów bukmacherskich.

5 / 5. Ocen: 2

Wiadomości sportowe

Sport

Aston Villa odrzuciła ofertę Corinthians za Philippe Coutinho

Philippe Coutinho reprezentuje Aston Villę od początku 2022 roku, zaliczając 41 występów we wszystkich rozgrywkach.Coutinho nie dla CorinthiansBrazylijczyk nie zdołał jednak wykorzystać dobrego początku...

Sergio Ramos kończy karierę reprezentacyjną

Najbardziej utytułowany piłkarz Hiszpanii Sergio Ramos ogłosił w czwartek przejście na międzynarodową emeryturę po tym, jak nowy trener Luis de la Fuente powiedział mu,...

Jakie pomyłki są częstą przyczyną strat w zakładach bukmacherskich?

Dlaczego rozmaite statystyki wyraźnie pokazują, że większość graczy, którzy obstawiają w firmach bukmacherskich, przegrywa swoje pieniądze? Co powoduje, że tylko nieliczni dobrze zarabiają? Poznaj...

Jak typować F1 u Polskich bukmacherów online?

W naszym kraju nie brakuje fanów sportów motorowych. Kiedyś Polska oszalała na punkcie Roberta Kubicy. Od tego momentu F1 jest naprawdę bardzo popularna na...