asd

Jak obstawiać zakłady Powyżej/Poniżej w piłce nożnej?

Zakłady Powyżej/Poniżej to bez dwóch zdań drugi najpopularniejszy rynek zakładów piłkarskich dostępnych w ofercie legalnych bukmacherów. Nie może zatem dziwić fakt, że postanowiliśmy wziąć go pod lupę w naszym najnowszym poradniku typera. Jak obstawiać zakłady Powyżej/Poniżej w piłce nożnej? Czym się kierować? Jakie wady, a jakie zalety posiadają zakłady Powyżej/Poniżej i którzy legalni bukmacherzy mają najlepszą ofertę? Przekonajmy się. 

Oferta legalnych bukmacherów na piłkę nożną

Piłka nożna to bez dwóch zdań sport numer 1 w ofercie zakładów na stronach legalnych bukmacherów. Zakłady piłkarskie zdecydowanie dominują ponad pozostałymi konkurencjami i trudno się takiemu stanowi rzeczy specjalnie dziwić – również piłka nożna jako sport cieszy się największą popularnością wśród kibiców. 

Co obstawiają typerzy specjalizujący się w zakładach piłkarskich? Pierwszym wyborem graczy są tradycyjne zakłady 1X2, w których należy przewidzieć wynik końcowy, jakim zakończy się konkretne spotkanie. 1 oznacza wygraną gospodarzy, X to remis, z kolei decydując się na typ 2 gracz przewiduje triumf gości. 

Jednak tuż za zakładami 1X2 plasują się zakłady Powyżej/Poniżej. Na czym one właściwie polegają? Sprawa jest znacznie łatwiejsza, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Piłkarskie zakłady Powyżej/Poniżej – co to takiego?

Piłkarskie zakłady Powyżej/Poniżej mogą dotyczyć rozmaitych elementów i statystyk meczowych, a oferta kursowa zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości bukmachera. Najczęściej odnoszą się one do liczby goli, jednak na stronach topowych bukmacherów z licencją natraficie również na kursy Powyżej/Poniżej dotyczące rzutów rożnych, strzałów, kartek, fauli, a nawet autów oraz wybić bramkarza z piątki.

Tymi ostatnimi zajmiemy się być może w jednym z naszych kolejnych poradników typera, natomiast tym razem skupimy się na najbardziej popularnych zakładach Powyżej/Poniżej, tzn. tych dotyczących liczby goli w meczu. W jaki sposób je obstawiać i co oznaczają skomplikowane na pierwszy rzut oka zapisy?

STS z kodem promocyjnym BETONLINEBonus
Bonus za depozyt1500 PLN
Zakład bez ryzyka100 PLN
Cashback na Betgames20 PLN
Cashback na wirtualne20 PLN
Kod promocyjnyBETONLINE
Rejestracjawww.STS.pl

Cała rzecz sprowadza się do tego, że bukmacher proponuje jakąś linię goli – na potrzeby tego poradnika typera niech to będzie Powyżej/Poniżej 2,5 goli. Zadaniem typera jest obstawienie liczby bramek w meczu, na szczęście nie musi tego robić dokładnie, lecz wystarczy, że przewidzi, czy w danym spotkaniu padnie więcej, czy może mniej od 2,5 bramek. 

Jak rozliczyć tego rodzaju kupon? Jeśli gracz wytypuje opcję Powyżej 2,5 goli, wówczas zakład będzie zwycięski, jeśli w meczu padnie 3 lub więcej bramek. 0, 1 lub 2 trafienia w meczu oznaczają, że poprawna jest opcja Poniżej 2,5 goli. 

Oczywiście bukmacherzy w Polsce nie ograniczają się wyłącznie do tego jednego rynku zakładów Powyżej/Poniżej. W zależności od klasy operatora do dyspozycji graczy jest kilka linii, dzięki czemu typer może sam zdecydować, czy obstawi nieco bezpieczniejszy zakład Powyżej 1,5 goli po kursie 1.40, czy też zdecyduje się na znacznie bardziej ryzykowną opcję, np. Powyżej 5,5 goli po kursie 6.60. 

Rodzaje zakładów Powyżej/Poniżej

Rzecz jasna zakłady Powyżej/Poniżej nie odnoszą się tylko i wyłącznie do wyniku końcowego, choć będąc zupełnie szczerym to właśnie te rynki cieszą się największym zainteresowaniem typerów. Okazuje się jednak, że lista dostępnych opcji jest znacznie dłuższa, dlatego nie warto jej lekceważyć, gdyż często można dostrzec value na rynkach pokrewnych. 

Jednym z nich są zakłady Powyżej/Poniżej do przerwy. Gracz może np. wytypować, że w pierwszej połowie obejrzymy co najmniej dwie bramki, a solidny kurs zagwarantuje mu atrakcyjną wygraną na kuponie w przypadku powodzenia. 

Identycznie dzieje się w przypadku drugiej połowy. Bardzo często oba zespoły grają wówczas znacznie odważniej niż przed przerwą, co może być dobrą okazją do poszukania kilku trafień i atrakcyjnego kursu na kuponie. 

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Wreszcie, topowi bukmacherzy z licencją oferują również kursy na zakłady Powyżej/Poniżej dotyczące poszczególnych drużyn. Przykładowo – na stronach najlepszych legalnych operatorów bez trudu odnajdziecie kursy na chociażby Ponad 2,5 goli gospodarzy w meczu, albo Poniżej 1,5 gola gości w pierwszej części gry. 

Zakłady Powyżej/Poniżej – kursy na azjatyckie linie goli

Jeszcze większe pole manewru dają graczom azjatyckie linie goli. Niestety bardzo ubolewamy nad tym, że tak niewielu bukmacherów decyduje się włączyć tego typu kursy do swojej oferty zakładów. Właściwie na ten moment jedynie bukmacherzy Betcris oraz LV Bet proponują swoim klientom azjatyckie linie goli z prawdziwego zdarzenia i pozostaje nam wierzyć, że taki stan rzeczy wkrótce ulegnie zmianie. 

Na czym polegają azjatyckie linie goli? Na pierwszy rzut oka ich zapis może wydawać się nieco skomplikowany, natomiast gwarantujemy, że przy bliższym poznaniu ich rozliczanie nie stanowi tak wielkiego problemu. Kwestia przyzwyczajenia. 

Azjatyckie linie goli nie ograniczają się jedynie do zakładów Powyżej 2,5, Powyżej 3,5, Powyżej 4,5, itd., lecz dzięki nim w ręce graczy trafia znacznie więcej linii i opcji zakładów, dzięki czemu łatwiej odnaleźć interesujący zakład ze sporym value i po atrakcyjnym kursie. 

Na czym polegają azjatyckie linie goli? Prawdopodobnie najłatwiej będzie, jeśli omówimy je na konkretnych przykładach. 

superbet promocje na start
Promocje i bonusy na start w Superbet z kodem BETONLINE
  • Powyżej 0,75 goli – 0 bramek to oczywiście kupon przegrany, w przypadku 1 trafienia połowa stawki to zwrot stawki, a połowa stawki jest wygrana, 2 lub więcej goli to wygrana cała stawka. 
  • Powyżej 1 goli – 0 goli to zakład przegrany, 1 bramka oznacza zwrot stawki, a żeby kupon był zwycięski w meczu musi paść 2 lub więcej goli. 
  • Powyżej 1,25 goli – 0 bramek to kupon przegrany, 1 trafienie to połowa stawki zwrot, a połowa stawki jest przegrana, 2 lub więcej goli to cała stawka wygrana. 
  • Powyżej 1,5 goli – tutaj nie powinno być wątpliwości. Żeby kupon był zwycięski gracz potrzebuje 2 goli. 
  • Powyżej 1,75 goli – 0 lub 1 gol to zakład przegrany, 2 gole to połowa stawki zwrot, a połowa wygrana, 3 lub więcej bramek to wygrana cała stawka. 

W sposób analogiczny rozlicza się wyższe linie oraz zakłady poniżej. Azjatycka linia ćwiartkowa sprawia, że gracz nie ryzykuje całej stawki, lecz przy częściowo korzystnym scenariuszu jedynie jej połowę, co może zauważalnie wpłynąć na stabilność budżetu w dłuższej perspektywie czasu. 

Kombinacje zakładów Powyżej/Poniżej na stronach legalnych bukmacherów

Legalni bukmacherzy jak Fortuna czy STS robią co w ich mocy, aby uczynić zakłady Powyżej/Poniżej jeszcze bardziej atrakcyjnymi z punktu widzenia graczy, dlatego oddają w ich ręce rozmaite kombinacje powiązane z tym właśnie rynkiem zakładów. 

Pierwszą kombinacją, z jaką można spotkać się na stronach polskich bukmacherów z licencją są zakłady 1X2 / Powyżej/Poniżej. Przykładowo – zadaniem gracza jest wskazanie triumfatora meczu oraz liczby goli (np. wygrana gospodarzy i Poniżej 3,5 goli w meczu). 

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
STS.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackKod: BETONLINE
eWinner.pl110 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Inna popularna kombinacja zakładów to rynek Podwójna szansa / Powyżej/Poniżej. Tutaj wystarczy wskazać zespół, który na pewno nie przegra meczu, a także liczbę goli (np. gospodarze lub remis oraz Poniżej 2,5 goli w meczu). 

Wreszcie ostatnia dostępna kombinacja to Obie drużyny strzelą / Powyżej/Poniżej. Jak nietrudno się domyślić zadaniem typera jest przewidzenie liczby goli, a także bramek w obie strony (np. Oba zespoły strzelą / Ponad 3,5 goli). 

Zalety zakładów Powyżej/Poniżej

Tego typu zakłady posiadają sporo korzyści z punktu widzenia gracza. Szukając zalet rynków Powyżej/Poniżej należy rozpocząć od tego, że są to zakłady dwudrogowe, co już samo w sobie jest sporym handicapem, gdyż gracz ma w teorii 50% szans na powodzenie. 

Zakłady Powyżej/Poniżej to również spora dawka emocji i dobrej zabawy. Przy założeniu, że gracz zdecydował się na obstawienie opcji overowej, wówczas atrakcyjne spotkanie przybliża go do sukcesu z każdym kolejnym golem, czyli można rzec, że jest podwójnie wygrany – ogląda ciekawe widowisko, a jego kupon będzie zwycięski.

Typerzy pytani o zalety zakładów Powyżej/Poniżej bardzo często odpowiadają również, że podoba im się fakt, że na ich sukces pracują zawodnicy obu zespołów. Mniej obchodzi ich kto strzela gole i kto wygra mecz, a bardziej to, żeby piłka jak najczęściej lądowała w siatce. 

sts promocje bez wpłaty własnej
W STS online obstawianie za pieniądze bukmachera

Decydując się na opcję overową gracz może cieszyć się zwycięskim kuponem na długo przed ostatnim gwizdkiem sędziego. Zakładając, że typer obstawił over 2,5 goli, a w pierwszych minutach padły dwa szybkie gole, wówczas bukmacher prawdopodobnie zaproponuje mu skorzystanie z opcji cashout i możliwość wypłacenia 80% lub nawet więcej potencjalnej wygranej bez konieczności czekania na wynik końcowy. 

Zasada działa również w drugą stronę. Decydując się na opcję overową gracz nie traci nadziei na zwycięski kupon nawet wówczas, jeśli przed kilkadziesiąt minut na tablicy świetlnej utrzymuje się wynik bezbramkowy. W ostatnich minutach piłka może przecież wpaść kilka razy do siatki i zagwarantować graczowi zwycięstwo na kuponie. 

Wady zakładów Powyżej/Poniżej

Czy te rynki zakładów posiadają jakieś wady? Oczywiście, że znajdzie się kilka. Przede wszystkim w meczach piłkarskich chodzi głównie o to, żeby zainkasować komplet punktów, a nie stworzyć widowisko i strzelić pół tuzina bramek. A zatem gracze overowi bardzo często będą narzekali na to, że jakaś drużyna zadowoliła się skromnym prowadzeniem, zamiast dążyć do kolejnych trafień, przez co ich kupon wylądował w koszu. 

STS z kodem promocyjnym BETONLINEBonus
Bonus za depozyt1500 PLN
Zakład bez ryzyka100 PLN
Cashback na Betgames20 PLN
Cashback na wirtualne20 PLN
Kod promocyjnyBETONLINE
Rejestracjawww.STS.pl

Druga wada zakładów Powyżej/Poniżej jaka przychodzi nam do głowy będzie dokuczliwa głównie dla graczy underowych. Może się bowiem okazać, że typer który postawi zakład Poniżej 2,5 goli w meczu po kilkunastu minutach będzie zmuszony wyrzucić swój kupon do kosza, gdyż już w pierwszych akcjach meczu piłka kilka razy wpadnie do bramki. 

Jak obstawiać zakłady Powyżej/Poniżej?

Czym sugerować się podczas obstawiania zakładów Powyżej/Poniżej? Czym się kierować w momencie konstruowania kuponu? Przede wszystkim nie warto lekceważyć statystyk. 

Wyniki z poprzednich tygodni, aktualna forma, styl gry oraz historia spotkań bezpośrednich sporo powie graczowi na temat tego, jakiego spotkania można się spodziewać. Na szczęście tego typu statystyki są ogólnodostępne i tylko od dobrej woli gracza zależy, na ile będzie chciał z nich skorzystać. 

Jeśli szukacie overów to bez dwóch zdań powinniście szerokim łukiem omijać wszelkie szlagiery oraz mecze na szczycie. Spotkania o dużej randze rzadko obfitują w gole, gdyż oba zespoły myślą przede wszystkim o tym, jak nie stracić bramki. 

Zakłady Powyżej/Poniżej znakomicie sprawdzają się również dla kursów na żywo. Widząc przebieg wydarzeń na boisku, aktualny wynik oraz nastawienie obu zespołów graczowi może być znacznie łatwiej o stworzenie zwycięskiego kuponu, niż ma to miejsce w przypadku zakładów przedmeczowych.

5 / 5. Ocen: 4

Wiadomości sportowe

Sport

Najczęstsze błędy popełniane przy wyborze i korzystaniu z usług bukmacherów

Zakłady bukmacherskie są czymś, o czym słyszał każdy wielbiciel sportu - i wiele spośród osób, które o nich słyszało w końcu decyduje się na...

Który zespół MLS wygra Puchar Ligi 2023?

Gdy zbliżamy się do decydujących chwil tegorocznego rozszerzonego turnieju Leagues Cup, napięcie rośnie. Z 47 drużyn, które rozpoczęły rywalizację, pozostało jedynie osiem. Chociaż większość...

Jak przepis o młodzieżowcu wpłynął na ekstraklasowy futbol?

Od pewnego czasu kluby piłkarskie grające w PKO BP Ekstraklasie muszą mierzyć się z tym przepisem, mimo wielu sprzeciwów, które jemu towarzyszyły. Czego on...

Graham Potter otrzymuje groźby śmierci pod adresem swoim i swoich dzieci

Menedżer Chelsea Graham Potter ujawnił, że otrzymał groźby śmierci od anonimowych tzw. kibiców, którzy twierdzą, że "chcą mojej śmierci i chcą śmierci moich dzieci".Były...