Handicap w zakładach bukmacherskich – co to jest i jak typować?

dea handicapu narodziła się w Indonezji, zaś w Polce i ogólnie w krajach europejskich, popularność udało się jej zyskać z początkiem XXI wieku. Dzisiaj wielu spośród graczy nie wyobraża sobie innych zakładów bukmacherskich, aniżeli te z handicapem. Jak wskazuje ich nazwa, handicap to wytwarzanie przewagi sztucznej dla jednej spośród stron w rywalizacji. Odbywa się to przy pomocy dodawanych bramek, punktów czy też innych wartości, które tyczą się danych rozgrywek. Zwykle handicapy gra się na futbol, niemniej nie tylko w takiej dyscyplinie są one dostępne. Warto zatem dowiedzieć się czym jest handicap i jak go można zagrać. 

co to handicap
Handicap w zakładach bukmacherskich – co to jest i jak typować?

Co to jest handicap w zakładach bukmacherskich?

Jak można się domyślić, handicapy powstały z tego powodu, aby możliwe było jeszcze lepsze urozmaicanie meczów. Wszystko rozpoczęło się od futbolu, a dzisiaj handicapy dostępne są praktycznie rzecz biorąc w każdym sporcie, gdzie taka okoliczność może zaistnieć – skoki narciarskie, hokej na lodzie, koszykówka czy tenis.

Pod pojęciem handicapu można zrozumieć wytwarzanie sztucznej przewagi, jeszcze zanim rozpocznie się rywalizacja. Można manipulować wynikiem, zanim zaczną się rozgrywki. I tym sposobem, możemy obstawiać zakłady na odniesienie zwycięstwa słabszej z drużyn, dodając jej jeszcze przed pierwszym gwizdkiem 2 gole. W zakresie tenisa ziemnego handicapy mogą być zastosowane przykładowo pod postacią dodania/odjęcia setów albo gemów.

Co to będzie miało na celu? Na pewno to, iż zakłady bukmacherskie staną się bardziej atrakcyjne, dzięki odkrywaniu zupełnie nowych kursów. Być może brzmi to trochę tajemniczo, dlatego też posłużymy się tutaj prostym, ale przy tym życiowym przykładem. Z pewnością domyślamy się, iż kiedy Polska będzie miała rywalizować z San Marino, to szanse na odniesienie sukcesu w półmaratonach ze zboczy górskich są raczej niewielkie, żeby nie powiedzieć żadne. Dlatego też typując u najlepszych bukmacherów, wygraną rodaków nie zarobimy nic, gdyż kursy będą tak śmieszne, iż możemy zapytać: po co one w ogóle zostały dodane? A typując sukces San Marino, z góry skazujemy się na porażkę.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusachBETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

I w tej chwili pojawia się właśnie handicap w zakładach bukmacherskich. Typując na sukces Polski z handicapem -2 gole dla Polaków, kursy będą już bardziej rozsądne, zaś minus -4 gole atrakcyjniejszy. To samo będzie również dotyczyło tego, kiedy na przykład dopiszemy trzy gole dla San Marino, a wytypujemy, iż i tak nasi ich ograją.

Jakie wyróżniamy rodzaje handicapów?

Orientujemy się już, w jaki sposób grać handicapy, czym one są, niemniej musimy także nadmienić, iż w bukmacherskich zakładach wyróżnić można dwa typy handicapów: azjatycki i europejski. Zasada ich funkcjonowania będzie dosyć podobna, a diabeł oczywiście skrywa się w szczegółach. I to od nich będzie zależne, czy przegramy, czy wygramy. Brzmi to nieco zagadkowo? No to w dalszej części tekstu postaramy się opisać, jak grać handicapy, co oznacza 1, 2 albo x.

Obstawianie handicapów jest w Polsce bardzo popularna, podobnie jak progresja na remisy przynosi dużej części typerom sporo zysku w zakładach sportowych.

Handicap europejski – czym jest?

Rozpocznijmy od europejskiego handicapu, bo ten, nie warto ukrywać – jest najczęściej wykorzystywanym do typowania meczów. Dużo częściej, aniżeli wymieniony w dalszej części azjatycki handicap.

sts promocje bez wpłaty własnej
W STS online obstawianie za pieniądze bukmachera

europejski handicap, jest klasycznym zakładem trójdrogowym, w którym można typować sukces gospodarza, czyli 1, 2 jako sukces gości, zaś X jako remis. Niewątpliwie, ostateczny rezultat spotkania korygowany będzie o użyty przez nas handicap i na tej podstawie rozliczony będzie zakład.

W przypadku handicapu europejskiego odejmowane albo dodawane wartości, przybierają wygląd liczb całkowitych. Nie ma opcji na użycie połówek, dzięki temu jedną z możliwości, jest również remis. Aby jeszcze lepiej można było udzielić odpowiedzi na pytanie: czym jest handicap europejski, warto zapoznać się z poniższymi przykładami.

POLSKA (-1) – ŁOTWA 1

Cóż, w przypadku rozgrywek z Łotwą, chociaż na pewno pamiętamy wpadkę za kadencji Bońka, za każdym razem jesteśmy zwycięzcami. Dlatego taki mecz może nam wręcz idealnie posłużyć w roli przykładu europejskiego handicapu. W takiej sytuacji typujemy zakład na zwycięstwo polskiej drużyny, wliczając handicap ujemny -1 gol po polskiej stronie. Co to będzie oznaczało w praktyce? To, iż aby zakład mógł być rozstrzygnięty jako ten wygrany, Polska będzie musiała ograć Łotwę minimalnie 2 golami. Wtedy po skorygowaniu handicapu, pozostanie nam zwycięstwo jednobramkowe.

Superbet legalny bukmacher onlineBonus
Cashback3500 PLN
Bonus na start200 PLN
Freebet bez depozytu34 PLN
Bonus za aplikację20 PLN
Kod promocyjnyBETONLINE
Rejestracjawww.Superbet.pl
Nowa oferta bonusów legalnego bukmachera Superbet

Polska – Łotwa: sukces Polski z handicapem -1 gol Polski

Nasze zakłady mogą być wygrane, jeżeli:

 • Polacy wygrają z Łotyszami minimalnie dwoma albo większą ilością bramek.

Nasze zakłady będą przegrane, jeżeli:

 • Polacy przegrają,
 • Polacy zremisują
 • Polacy wygrają jedną bramką.

FC BARCELONA – REAL MADRYT (-1) X

W tej sytuacji na Gran Derbi został wytypowany remis przy użyciu handicapu – jedna bramka dla Realu Madryt. Aby taki zakład mógł być rozliczony jako zwycięski, real Madryt będzie musiał wygrać 1 bramką. Każdy inny rezultat przyczyni się do tego, iż nasz kupon znajdzie się w koszu. Z jakiego powodu? A z takiego, iż w przypadku jednobramkowego sukcesu Realu, użycie handicapu -1 gol, da nam remis na kuponie.

FC Barcelona – Real Madryt: remis przy użyciu handicapu -1 gol dla Realu Madryt

Nasz zakład może być wygrany, jeżeli:

 • Realowi Madryt uda się wygrać jedną bramką.

Nasz zakład może być przegrany, jeżeli:

 • FC Barcelonie uda się wygrać dowolnym rezultatem,
 • w spotkaniu dojdzie do remisu,
 • Real Madryt odniesie sukces więcej, aniżeli pojedynczą bramką.

Handicap azjatycki – czym jest?

Przejdźmy zatem do drugiego rodzaju, jakim będzie handicap azjatycki – czym on jest i jak można typować? Z pewnością myślimy, iż jest to coś bardziej trudnego. Nie zawsze. Niemniej jednak od razu warto zauważyć, iż w tym typie handicapu nie ma opcji na wytypowanie X, a zatem remisu. Jedynymi możliwymi rozstrzygnięciami mogą być 1 albo 2, czyli sukces jednej spośród drużyn. Dlatego azjatycki handicap typuje się przy wykorzystaniu połówek, które mają wyeliminować opcję występowania remisów. Z uwagi na to, ten typ handicapów nie jest zbytnio rozpowszechniony w zakresie piłki nożnej, niemniej już w wypadku chociażby ziemnego tenisa, cieszy się dużym uznaniem pośród fanów tego rodzaju typowania meczów w zakładach bukmacherskich

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl1660 PLN w bonusachBETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

HUBERT HURKACZ – NOVAK DJOKOVIĆ (-1,5 SETA) 1

Tym razem pod uwagę weźmiemy Huberta Hurkacza oraz jego zawody z Novakiem Djokoviciem podczas Wielkiego Szlema. Typujemy zwycięstwo Hurkacza przy użyciu handicapu ujemnego -1,5 seta dla Novaka Djokovicia. Oznacza to, iż każda wygrana rodaka, jak i porażka 2;3, zagwarantuje nam sukces. Z jakiego powodu? Ano z takiego, iż jeżeli Hurkacz przegra 2;3 to po dodaniu do zakładu handicapu, rezultat będzie skorygowany do 2:1,5 – zatem sukces Hurkacza na posiadanym przez nas kuponie.

Hubert Hurkacz – Novak Djoković: sukces Hurkacza z użyciem handicapu -1,5 seta dla Djokovicia

Nasz zakład może być wygrany, jeżeli:

 • Hubert Hurkacz przegra 2:3,
 • Hubert Hurkacz odniesie sukces z dowolnym, rezultatem.

Nasz zakład będzie niestety przegrany, jeżeli:

 • Novakowi Djokoviciowi uda się wygrać 3:1 albo 3:0.

5 / 5. Ocen: 6

Wiadomości sportowe

Sport

Barcelona z dużym zastrzykiem finansowym

O kłopotach finansowych FC Barcelony wiadome jest nie od dziś. Duma Katalonii jednak od dawna wykorzystuje bardzo sprytne zagrania, by zyskiwać fundusze na rozwój...

Tottenham szykuje się do bitwy o transfer z AC Milan

Tottenham może stoczyć walkę z AC Milan zarówno na boisku, jak i poza nim, ponieważ oba kluby mają nadzieję na podpisanie kontraktu z pomocnikiem...

Napoli podwoi pensję Khvichy Kvaratskhelia

La Gazzetta dello Sport donosi, że Napoli planuje podwoić pensję Khvichy Kvaratskhelia do końca sezonu, mając nadzieję na zatrzymanie go na Stadio Maradona pomimo...

Jak obstawiać zakłady Powyżej/Poniżej w piłce nożnej?

Zakłady Powyżej/Poniżej to bez dwóch zdań drugi najpopularniejszy rynek zakładów piłkarskich dostępnych w ofercie legalnych bukmacherów. Nie może zatem dziwić fakt, że postanowiliśmy wziąć...