Kim są legalni bukmacherzy w Polsce?

Aby dany bukmacher był w stanie działać legalnie w naszym kraju, musi posiadać stosowną licencję – ta przyznawana jest przez Ministerstwo Finansów po dogłębnym procesie weryfikacji danego operatora. Nie pozyskuje się jej przypadkowo – zwłaszcza, że ma ona być nie tylko zezwoleniem dla bukmachera, ale i gwarantem jakości i bezpieczeństwa dla obstawiającego.

Kiedy bukmacher jest legalny w Polsce?

Już wiemy, że legalny bukmacher w naszym kraju musi posiadać licencję i zezwolenie, ale co należy zrobić aby ją dostać? Jakie obowiązki bukmacherzy muszą spełnić żeby być podmiotem licencjonowanym?

  • oferować najwyższy standard bezpieczeństwa pod kątem wpłat i wypłat, ale i przechowywania danych osobowych, podawanych w procesie weryfikacji konta;
  • posiadać polską siedzibę nie tylko po to, by odprowadzać podatki w naszym kraju, ale też – w razie takiej konieczności – odpowiadać za wszelkiego rodzaju nieprawidłowości właśnie w Polsce;
  • weryfikować użytkowników – bukmacherzy mają obowiązek sprawdzać, czy ich klienci mają ukończone 18 lat w nieulegający fałszerstwie sposób (na przykład przez skan dowodu osobistego – najczęściej stosowana praktyka);
  • posiadać w pełni polską obsługę, wliczając w to nie tylko stronę internetową w naszym języku, ale też operowanie złotówką oraz wsparcie dla użytkownika, w dowolnej jego formie.

Legalni bukmacherzy nie mają więc łatwo – pozyskując licencję otrzymują jednak sporo przywilejów. Mogą działać w obrębie domeny „.pl” niebędącej przekierowaniem, publikować numer licencji na swojej stronie internetowej (zwiększa wiarygodność) czy sięgać po opcje marketingowe niedostępne dla podmiotów nielegalnych (reklamy fizyczne, sponsoring klubów oraz zawodników i wiele innych). Po tych elementach można też łatwo poznać bukmachera świadczącego swoje usługi legalnie.

Jak narodzili się nielegalni bukmacherzy? Czy warto po nich sięgać?

Wraz z wprowadzeniem nowelizacji ustawy hazardowej w 2017 roku, aby działać legalnie na terenie naszego kraju bukmacherzy musieli (i dalej muszą) mieć stosowną licencję, bazującą na odprowadzaniu podatku w naszym kraju (i niosącą za sobą wiele konsekwencji tego właśnie). Sprawiło to, że wielu operatorów niechcących odprowadzać ich, albo też zakładać swoich polskich oddziałów (jest to poniekąd powiązane) musiało wycofać się z naszego rynku. Nie każdy jednak zdecydował się zrobić. Część postanowiła działać „po staremu”, od tego momentu kusząc grą bez podatku (klient również musi go odprowadzać, od każdej pojedynczej wygranej). Mimo, że rząd rozpoczął blokowanie ich domen internetowych, ci zaczęli działać pod tak zwanymi aliasami, bardzo często rotującymi (na przykład takimi zawierającymi zmieniające się cyfry) celem uniknięcia blokady. 

Nie tylko działalność nielegalnych bukmacherów jest niezgodna z prawem – takie jest też korzystanie z ich usług. Nielegalni bukmacherzy tak naprawdę nie oferują bardzo atrakcyjnych kursów czy bonusów powitalnych „wartych grzechu”. Mogą za to skusić właśnie grą bez podatku. Nie jest to jednak gra warta świeczki – zwłaszcza, że grozi poważnymi karami finansowymi i konsekwencjami na gruncie prawnym.

poker w internecie
Legalny poker online w zakładach STS

Aktualna oferta polskich bukmacherów

Działający na naszym rynku bukmacherzy w większości proponują dostęp do wszystkich istniejących dyscyplin sportowych. Różni się jednak pokrycie wydarzeń w obrębie każdej z nich.

Największym zainteresowaniem, a zarazem najlepszym pokryciem cieszy się piłka nożna. Równie ciekawie, co na nią, prezentuje się oferta większości operatorów na koszykówkę, siatkówkę, piłkę ręczną, ale i na zdobywający na popularności e-sport oraz sporo dyscyplin uchodzących za bardziej niszowe (żużel, rugby, szachy i wiele innych).

Bukmacherzy walczą o klienta nie tylko ofertą na turnieje, ligi i wydarzenia sportowe, ale też na kursy bukmacherskie (wpływające na to, ile można zarobić na typowaniu), rynki (a zatem to, na co możemy stawiać) oraz usługi dodatkowe, jak obstawianie gier karcianych, sportów wirtualnych czy lig alternatywnych. Największym polem do rywalizacji są jednak bonusy promocyjne, stanowiące główne pole do walki o nowego klienta.

Nowi legalni bukmacherzy

Polska scena bukmacherska nie jest zamknięta i choć obecnie działa na niej zaledwie kilkunastu operatorów, nowi bukmacherzy wciąż starają się o oficjalną licencję. Na chwilę obecną jest ich kilku i choć żaden z nich się tym nie chwali, można śmiało przypuszczać, że na rynek chcieliby wrócić niektórzy z tych, którzy wcześniej już na nim działali. Mają już w końcu stronę internetową w naszym języku, a zarazem infrastrukturę przystosowaną do obsługi Polaków.

Z uwagi na dynamizm rynku, warto go śledzić – zwłaszcza, że nowi bukmacherzy bardzo często wychodzą z bardzo interesującymi ofertami promocyjnymi celem efektownego i efektywnego wejścia na rynek.

Bukmacherzy – najczęściej zadawane pytania

Czy bukmacherzy oferują możliwość posiadania kilku kont?

U jednego bukmachera możemy mieć tylko jedno konto, które będziemy musieli zweryfikować (nie od razu – w końcu jednak ta konieczność się pojawi). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mieć konto u kilku różnych bukmacherów. Jest to nawet polecane, bo pozwala na sięganie po ofertę (również bonusową) każdego z nich.

Którzy bukmacherzy mają najlepszą ofertę?

Oferta każdego bukmachera jest inna i kładzie nacisk na coś zgoła odmiennego. Jedni starają się zaskoczyć kursami, inni opcjami bukmacherskimi, a jeszcze inni – bonusami i akcjami promocyjnymi. Ciężko jest więc wskazać tę najlepszą – wszystko zależy tutaj od naszych gustów i oczekiwań.

Jak wykorzystać kod bonusowy u bukmachera?

Bukmacherzy oferujący kody bonusowe (zwykle przez strony partnerskie) umożliwiają ich wpisywanie w odpowiednim polu formularza rejestracyjnego.

5 / 5. Ocen: 2

Wiadomości sportowe

Sport

Carlo Pinsoglio dołączy do Ronaldo w Al-Nassr?

Według doniesień Cristiano Ronaldo poprosił jednego ze swoich najlepszych przyjaciół z drużyny Juventusu, aby dołączył do niego w Al Nassr.Portugalska supergwiazda rozpoczęła nowy rozdział...

PSG chce pozyskać Viniciusa Juniora z Realu Madryt

Mistrzowie Ligue 1, Paris Saint-Germain, są podobno zainteresowani podpisaniem w najbliższym czasie kontraktu z gwiazdą Realu Madryt, Viniciusem Juniorem.Według raportu Planeta Madrid, Vinicius Junior...

Gdzie oglądać Euro 2021? Transmisje na żywo w internecie?

Coraz większymi krokami zbliżają się kolejne mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Cała impreza standardowo potrwa równy miesiąc, w trakcie którego czeka nas kilkadziesiąt meczów...

Real Madrid vs Liverpool: Czy Klopp wystawi szokujący skład?

Liverpool chce sprawić kolejną pamiętną niespodziankę w Europie, gdy zmierzy się z Realem Madryt w drugim etapie Ligi Mistrzów na Santiago Bernabeu dziś wieczorem...